- KOMWAG a.s.
- O nás
- Aktuality
- VIDEO: Zaměstnávání odsouzených - vyhodnocení 06-2017
VIDEO: Zaměstnávání odsouzených - vyhodnocení 06-2017
Od počátku února pomáhají vězni s úklidem v ulicích Prahy 2. Projekt zaměstnávání odsouzených se zrodil ve spolupráci městské části Praha 2, Vězeňské služby ČR a úklidové firmy Komwag a souvisí s novou koncepcí vězeňství, kterou prosazuje ministerstvo spravedlnosti.
Komwag a.s. ZAMĚSTNÁVÁNÍ ODSOUZENÝCH - VYHODNOCENÍ (06-2017)
TISKOVÁ ZPRÁVA
Na úklidu ulic Prahy 2 se podílejí vězni
Od počátku února pomáhají vězni s úklidem v ulicích Prahy 2. Projekt zaměstnávání odsouzených se zrodil ve spolupráci městské části Praha 2, Vězeňské služby ČR a úklidové firmy Komwag a souvisí s novou koncepcí vězeňství, kterou prosazuje ministerstvo spravedlnosti. Čtyřměsíční praxe ukazuje, že zapojení vězňů do pracovního prostředí má své výsledky.
Za Prahu 2 iniciovala projekt zapojení odsouzených do úklidu města starostka Jana Černochová. Oceňuje ochotu společnosti Komwag spolupracovat při integraci vězňů do společnosti, a to nejen v tomto unikátním případě: „Komwag také pomáhá v práci probační a mediační služby. Už dříve zaměstnával odsouzené po uplynutí výkonu trestu. A myslím si, že to jsou právě životní příběhy těchto lidí, které mohou garantovat, že to bude fungovat,“ podotýká starostka Jana Černochová.
Po čtvrt roce nastává čas na hodnocení tohoto pilotního projektu a bude-li shledán úspěšným, pracovní příležitosti vězňů se mohou dále rozvíjet. Generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal k tomu říká: „Hodnocení projektu je přesně takové, jak jsem si při jeho startu představoval. Ukázalo se, že zaměstnávání odsouzených na ně má v převážné většině pozitivní vliv. Skutečnost, že jeden, nyní už bývalý vězeň ve společnosti Komwag pracuje dál a dalším byla nabídnuta spolupráce po propuštění, je přesně to, co od všech podobných projektů očekáváme – aby věznice opouštěli lidé, kteří umí pracovat, mají pracovní návyky a chovají se slušně.“
Podobný postoj zaujímá ministr spravedlnosti Robert Pelikán: „Život po výkonu trestu je plný změn a náhlé zodpovědnosti. V sedmdesáti procentech případů vidíme, že je to šok, který končí další trestnou činností a návratem do vězení. Zodpovědnosti se proto musí odsouzení učit ještě před odchodem na svobodu. A zaměstnání je k tomu tou nejlepší cestou. Je skvělé, že společnosti jako Komwag se zaměstnávání vězňů nebojí, a dávají jim tak šanci začít znovu a poctivě.“
V současné době jsou vězňové zaměstnáváni při úklidu na třech místech – v Praze 2, na překladišti Malešice a v Mníšku pod Brdy. Komwag má nyní celkem 16 pracovníků ve výkonu trestu. Osm z nich pracuje v Praze 2 a spolupodílejí se na ručním úklidu pěších komunikací. Pracují vždy ve dvojici, kterou má na starost stálý pracovník Komwagu. V uzavřeném areálu překladiště v Malešicích pomáhá s tříděním odpadu pět pracovníků a v Mníšku pod Brdy další tři. Komwag počítá s možností zaměstnat vězně po ukončení výkonu trestu, jak podotýká ředitel společnosti Jaroslav Stružka: „V současné době na jedno z našich pracovišť nastoupil na dohodu o provedení práce první pracovník po výkonu trestu. Dalším dvěma jsme pro případ podmíněného propuštění nabídli pracovní poměr a jednomu z nich pomáháme s ubytováním. Možnost trvalého pracovního poměru po propuštění však byl nabídnut i dalším pracovníkům ve výkonu trestu.“
Vězňové jsou k práci motivováni i pravidelným hodnocením. Provádí se jednou za dva měsíce a zohledňuje se také to, zda si zaslouží kázeňskou odměnu. Někteří už takové „prémie“ za dobrou práci od Komwagu získali.